Náročný boj s nejistým výsledkem

Posted on by

Když se nám doma začne tvořit plíseň, je potřeba hned a bez odkladu zasáhnout. Nejoblíbenějším obdobím pro růst plísní v domácnosti je zima a předjaří, kdy je celá domácnost vytopená a díky menšímu větrání také vlhká. To jsou dvě základní podmínky, které drží plíseň při životě. Nepotřebuje k růstu světlo ani kyslík. Našemu zdraví velice škodí spory, které plíseň vypouští do ovzduší a které vdechujeme.
úpravy interiéru

Nejpříznivější místa pro vznik a přežívání plísní

Plíseň se nám usadí hlavně v prostorách, kde je vlhko. Ostražití tedy musíme být v kuchyní, v koupelně, v místnosti, kde pereme a sušíme prádlo, v prostorách, kde máme hodně pokojových květin a v pokojích, kde se dlouhodobě zdržujeme. Plíseň je viditelná, ale i skrytá. Není výjimkou, že je schovaná za nábytkem. Pokud je moc u stěny, dochází za ním ke kondenzaci vlhkosti a bez cirkulace vzduchu je to ideální prostor, kde se plísni daří. Stejně tak nás může překvapit pod podlahovou krytinou. Viditelná je hlavně v rozích místnosti, kolem oken, v dolní části stěn a v květináčích na zemině.
renovace zdi

Vliv na naše zdraví

Při dlouhodobém pobytu v domácnosti zamořené plísní, můžeme mít spoustu zdravotních problémů. Jedná se hlavně o kašel, škrábání v krku a dlouhotrvající rýmu. Citlivý jedinci mají problémy s dýcháním, častější záněty horních cest dýchacích. Plísně také díky uvolňování spor, které se šíří vzduchem stejně jako prach, vyvolávají alergie a způsobují lidem dlouhodobé problémy s dýcháním.

Prevence vzniku plísní

Dříve než se u nás plíseň ukáže, je potřeba pravidelně celý prostor domácnosti větrat, a to i v chladném období. Při běžném úklidu pravidelně kontrolujeme kritická místa, kde by se mohla plíseň začít dělat.

Boj s plísní

Pokud už prevence nestačí, začíná složitější boj s plísní. Začít můžeme třeba tím, že si pořídíme odvlhčovače vzduchu a poradíme se s odborníkem ohledně lepší izolace stavby, aby se vlhkost do domu nedostávala z vnějšího prostředí. Samotnou plíseň, která už doma je, musíme zlikvidovat chemickými přípravky za dodržení konkrétních postupů, které uvádí výrobce. Zdi potom opatříme nátěry, které jsou pro boj s plísní určeny. Při odstraňování plísní nebo celé omítky je nutné se vybavit ochrannou maskou, protože prostředí je plné sporů plísně.